Kurumlar, ‘güvenlik açıkları’ nedeniyle Zoom uygulamasını yasakladı.

Google,Tayvan Hükümeti ve Elon Musk‘un roket şirketi SpaceX de bu ayın başlarında çalışanları “önemli gizlilik ve güvenlik kaygıları” nedeniyle yasakladı . Son olarak da Pazartesi günü, New York City Eğitim Bakanlığı okulları Zoom‘dan vazgeçmeye ve Microsoft‘tan bir hizmete geçmeye çağırdı .

Google Yasak Getirdi

Buzzfeed tarafından hazırlanan ve Business Insider tarafından onaylanan yeni bir rapora göre Google, çalışanların Zoom’u şirket bilgisayarlarında kullanmasını yasakladı .

Şirketin bilgisayarlarında Zoom uygulaması olan tüm çalışanlara “güvenlik açıklarını” belirten ve uygulamanın bu hafta çalışmasının durduracağını bildiren bir e-posta gönderildiği bildirildi. Google’ın Zoom’a doğrudan rakip olan Meet adlı kendi video konferans uygulaması olduğu belirtildi.

Bir Google sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, “Çalışanlarımızın şirket ağımız dışındaki işler için onaylanmamış uygulamaları kullanmasına izin vermeme politikamız uzun süredir var.”

“Son zamanlarda, güvenlik ekibimiz Zoom Desktop Client kullanan çalışanlara, çalışanlarımız tarafından kullanılan uygulamalar için güvenlik standartlarımızı karşılamadığı için artık kurumsal bilgisayarlarda çalışmadığını bildirdi.” “Aileniz ve arkadaşlarınızla iletişimde kalmak için Zoom’u kullanan çalışanlar bunu bir web tarayıcısı veya mobil cihaz aracılığıyla yapmaya devam edebilir.”

Tayvan Hükümeti Yasak Getirdi

Tayvan, Zoom’un tüm resmi kullanımını yasakladı . Güvenlik endişelerini artırmaya yönelik popüler video konferans uygulamasına doğrudan yasak uygulayan ilk hükümetlerden biri oldu.

Bazı İddialar Ortaya Çıktı

Zoom, verileri bir gün sonra Facebook’a göndermeyi durdurdu, ancak kısa süre sonra daha fazla sorun ortaya çıktı. Eski bir NSA korsanı , kötü aktörlerin kullanıcıların mikrofonlarını ve web kameralarını kontrol etmelerine ve Apple iMac’lerin kontrolünü ele geçirmelerine olanak verebilecek bir Zoom güvenlik sorunu keşfetti . Intercept , Zoom çağrılarının şirketin iddia ettiği gibi şifrelenmediğini gösterdi . Geçtiğimiz hafta şirket, bazı video görüşmelerinin Çin’deki sunuculardan olmamak kaydıyla “yanlışlıkla” yönlendirildiğini söyledi .

Zoom Büyüyor!

Merkezi San Jose, California’da bulunan Zoom, 2019 yılında halka açıldı ve CEO’su Eric Yuan’ı milyarder yaptı. Şirketin video konferans hizmeti, işletmelerin web seminerleri ve toplantılar yürütmesini hedeflemekteydi, ancak şimdi dünyanın dört bir yanındaki kilitli kişiler tarafından spor salonları, eğitim dersleri, kokteyl partileri ve daha fazlası için kullanılıyor. Mart ayında, Aralık ayında sadece 10 milyona kıyasla günde 200 milyon kişi Zoom’u kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir