Yerli görüntülü konuşma uygulaması geliştirildi!

Yerli görüntülü konuşma uygulaması HAVELSAN Diyalog geliştirildi. Corona virüs sonrasında bir çok iş kolunun evden çalışmaya geçmesiyle birlikte kullanımı artan görüntülü konuşma uygulamaları popüler hale geldi. Görüntülü konuşma uygulaması için harekete geçen HAVELSAN uygulamanın geliştirilmesinde sona geldi.

Google Met ve Zoom gibi uygulamaları kullanan kullanıcılar belli sınırlandırmalarla karşılaştı. Devlet kurumlarında Zoom kullanımı yasaklandı. Ancak HAVELSAN tarafından geliştirilen uygulamada sınırlandırmalar olmayacak.

Yerli görüntülü görüşme programı: HAVELSAN Diyalog

Corona virüs sonrasında bir çok iş kolunun evden çalışmaya geçmesiyle birlikte kullanımı artan görüntülü konuşma uygulamalarına fazlasıyla rağbet armış durumda. Özellikle yabancı ülkelerde geliştirilen uygulamaların kullanım oranlarında büyük artış yaşanıyor. Geçtiğimiz haftalarda bu programların bazıları için güvenlik ve gizlilik ihlali çıkmasından sonra HAVELSAN harekete geçti. Geliştirilen program hem bilgisayar hem Android hem de iOS cihazlar üzerinde kullanılabilir olacak.

Yerli görüntülü görüşme uygulaması HAVELSAN Diyalog ismiyle kullanıcılarla buluşacak. Program, kullanılan kurumların sunucusunda çalışacak. Böylelikle güvenlik ve gizlilik konusunda kurumlar daha rahat olabilecek. Ayrıca son kullanıcılar da uygulamayı kullanacak. Son kullanıcı siz değerli okurlar olacaksınız.

Kamu kurumları tarafından ilgi görmesi beklenen program, Zoom ‘daki gibi kişi ve süre sınırlaması da uygulanmayacak. Aynı anda sınırsız kişi görüşmeye katılabilecek ve yapılan konuşmaların süre kısıtlaması olmayacak. Bu iki özellik yerli uygulamanın diğer uygulamalar olan Zoom ve Meet ‘in önüne geçmesine olanak sağlıyor.

Uçtan uça şifreleme, ekran paylaşımı, güvenli sesli görüşme, güvenli video konferans, güvenli mesajlaşma, HD ve 4K görüntü desteği bulunan program, siber güvenlik uzmanları tarafından da test edildi. Bu denemeler yoğun bir şekilde yapılmaya devam ediyor.

Program iç ihtiyacı karşıladığı gibi ihracat potansiyeli de taşıyor. Tarayıcılar ve mobil uygulamalar üzerinden erişilebilir olacak olan program şu anda eğitim ve yargı alanında çalışmaya hazır olduğu belirtiliyor.

Testlerin sona ermesinin ardından programın bu ay içinde kullanıma açılacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir