Türkiye 5G’ye ne zaman geçiyor?

Ülkemizde 4.5 G ‘ye geçişin ardından kullanıma sunulması beklenen 5 G geliyor. Daha önce de sıkça gündeme gelen Türkiye 5 G teknolojisine ne zaman geçecek? Sorusuna bu kez de ULAK Haberleşme AŞ Genel Müdürü Metin Balcı yanıt verdi.

Türkiye 5 G teknolojisine ne zaman kavuşacak?

2018 yılında TÜBİTAK projesi kapsamında Aselsan ve Turkcell ile birlikte 5 G baz istasyonu çalışmalarına başladıklarını bildirmişlerdi.  Metin Balcı bu ortak projenin çalışmalarının TÜBİTAK tarafından destekliğini açıkladı. Uçtan Uca Yerli Milli 5 G (UUYM5G) projesi kapsamında bu iki çalışmayı birleştirdiklerini belirtti.

UUYM5G – Uçtan Uca Yerli Milli 5 G projesinden sonra 2021 yılında TÜBİTAK 5G Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) projesinin başlatılması hedefleniyor. TÜBİTAK ‘ ın bu projeyle 5G çalışmalarının ürünleşme sürecine dönüşmesinde kolaylık sağlamak olduğu biliniyor.

5G teknolojisinin UUYM5G ve SAYEM gibi farklı birimlerini geliştirmek için çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Balcı, “MAYA, 5G ’ye hazır bir ürün olarak sahada, 5G radyo ve çekirdek şebekemizi de 2021 ortasında hazır edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

5 G çalışmaları konusunda “ Çalışmalarımızın 2020’de çeşitli aşamalarda test ve gösterimi yapıldıktan sonra 2021’de saha testlerinin gerçekleştirilmesini ve 2022’de operatörlerimizin kullanımına sunulmasını hedefliyoruz.” şeklinde bir açıklama ile 5 G ‘nin kısa bir süre sonra Ülkemizde kullanımda olacağını anlıyoruz.

Shifdelete.Net in sahibi Hakkı Alkan ‘ ın bakanla yapmış olduğu değerli konuşmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir