Sitelerin geçmişini gösteren internet sitesi

Uzun yıllardır hayatımızda olan internet sitelerinin geçmişteki hallerine baktığımızda oldukça basit tasarıma sahip olduklarını görüyoruz. Ancak eski tasarımların hafızada yer bıraktığı da belli. Bunun için internet sitelerinin geçmişini bulmanız yeterli olacaktır. Peki, website geçmişine nasıl ulaşılır? Bunu tek bir internet sitesini kullanarak yapabiliriz.

Aşağıda ForumDestek.Net ‘ in 2007 den bir görseli bulunmakta.

Website geçmişini öğrenme Wayback Machine

web.archive.org internet sitesini kullanarak internetteki tüm sitelerin geçmiş tasarımlarını görebilirsiniz. Buna Türkiye’deki internet siteleri de dahil. Türkiye dışında kurulmuş büyük firmaların daha tanınırlığı olmadan önceki hallerine de bakabilirsiniz.

Şimdi dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri ShiftDelete.Net ‘in internet arşivi videosuyla baş başa bırakalım. İyi seyirler…

İnternet arşivi ile geçmişi görme

Bu internet sitesi ile birlikte yıl / ay / gün / saat seçerek belirlediğiniz internet sitesinin o zamandaki halini görebilirsiniz. NASA’nın ilk internet sitesi de, Apple’ın ilk internet sitesi de böylece görülebilir. Geçmişten bugüne olan gelişimi de takip edebilirsiniz. ShiftDelete ‘ nin geçmişten günümüze serüvenine de bakabilirsiniz!

Kullanımı oldukça kolay olan internet sitesine web.archive.org internet sitesini kullanarak ulaşabilirsiniz. Buraya girdikten sonra internet sitesini tam bir şekilde girmeniz yeterli olacaktır. Zaman yolculuğu başlasın!

Ayrıca platformun iOS ve Android uygulaması da mevcut. Uygulama marketlerinden indirebilirsiniz.

Web arşivine bu adresten iOS uygulamasına , bu adresten ise Android uygulamasına göz atabilirsiniz. Web sitesinin ayrıca Chrome için de eklentisi bulunmakta . Ona da ulaşmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir